The 2014 Programme
Charles King has put together the programme for 2014.
You can find details by following THIS LINK.
Many thanks to Charles for his effort.
Charles King has put together the programme for 2014.
You can find details by following THIS LINK.
Many thanks to Charles for his effort.
Exhibition over but life goes on.
Monday Night is Members evening we need people to talk about their prints, just 3 or 4 prints 5 to 10 minutes the whys wheres how etc and what the mean to you. Might even make it a bit interactive.
Wednesday night away competition – the Anniversary Cup at Loughton, we have 3 b&W 3 colour and six projected there are I think 8 or 10 clubs in the battle so it should be good.
Monday week is the AGM. We need people for the committee but please check with people before nominating them.
A great exhibition this year with many quality prints and projected images on display.
Many thanks to all those who exhibited, attended and helped out during the week.
Here are the results. Once we have collated the images we shall display them on the Exhibition page.
George Kent Trophy for best colour print in the Exhibition
Winner: Matt Russell Slash
Sheila Kilmartin Trophy for best B/W print in the exhibition.
Winner: Philip Atkinson Arin 1
Derek Meredith Progress Cup
Winner: John Bark
Visitors’ Choice Award 2012 – voted for by visitors to last year’s Exhibition.
Winner: Carolyne Barber “Flight Across the Black”
St. Mary’s Church Open House Competition
2013 Summer Photography Course students – winner decided by public vote.
Winner: William Bougourd
Class C Prints
1st (trophy) Jackie Robinson Sunset on the Wing
2nd (certificate) John Bark Calling for Change
3rd (certificate) Caroline Preece Girl in a Blue Dress
Certificates:
Thomas Barry Stratford
John Bark Waiting for St Paul
Giulia Hetherington Secret World of Crossrail
Caroline Preece Two Grumpy Old Men with Ice Cream
Highly Commended:
William Bougourd Epsom 3
William Bougourd Stonehenge
Marianne Zierau Columbia Road Market
Keith Mautterer Bodiam Castle
Sue Lacey Tree
Karen Magee Southwold Beach Huts
Class B Prints John Braulik Trophy
1st (trophy) Matt Russell Slash
2nd (certificate) Philip Atkinson Arin 1
3rd (certificate) Stephanie Waterman Brown Hare, Havergate Island
Certificates:
David Elms Kerry
Ian Waterman Talk to the Hand
John Cross European Brown Bear, Finland
Philip Atkinson Arin 2
Highly Commended:
David Elms Goslings
Ian Waterman Curves
John Cross In the Footsteps of Shackleton,
Fortuna Bay, South Georgia
Philip Atkinson Zigger, Zagger
Stephanie Waterman Sweet Pea
Class A Prints Doris Dodds Trophy
1st (trophy) Carolyne Barber Gull Emerges
2nd (certificate) Carolyne Barber Is She Local?
3rd (certificate) Peter Hall Eye of a Needle
Certificates
Pauline Williams Georgina
Peter Hall Tulip
Highly Commended:
John Parish Morning Mist 4
Pauline Williams Kate Moss
Mick Ralph Quickstep
Andy Charles Electro Sign
Class C Projected Images Jubilee 2012 Trophy
1st (trophy) Keith Mautterer Bookworm
2nd (certificate) John Bark Into Moore
3rd (certificate) John Bark Late Night Dog
Certificates:
William Bougourd Bee 2
Keith Mautterer Having a Kip
Keith Mautterer Where’s Big Ben?
John Bark Night Wheel
John Bark Double Reflection
Highly Commended:
William Bougourd Wave Rider
Marianne Zierau Walthamsnow
Janet Bowstead Pollards
Keith Mautterer The Eastern Lodge
John Bark Stepping Stones
John Bark Misty Morning
Giulia Hetherington The Hothouse
Class B Projected Images
1st (trophy) John Cross Red Grouse
2nd (certificate) David Elms Gull in Flight
3rd (certificate) Philip Atkinson The Geek
Certificates:
Andy Charles Sideways Gherkin
David Elms Marco
Matt Russell Say Cheese
John Cross Pine Marten
John Cross Silver Birch
Highly Commended:
Andy Charles Seeing and Looking
David Elms Publicity Shoot
Matt Russell On the Phone
Karen Magee 55 Broadway
Class A Projected Images
1st (trophy) Stephanie Waterman Bee on Orange Flower
2nd (certificate) Mick Ralph Run for It
3rd (certificate) Stephanie Waterman Mute Swan on Nest
Certificates:
Peter Hall Rock Show
Peter Hall Decorated Pillar
Mick Ralph Aqua Palette
Highly Commended:
Mick Ralph Guardians of the Peace
David Hall Cutting a Dash
Monday (tonight) night the exhibition is open to members, family, friends and visitors.
Members will be able to vote for their favourite 3 images in each class, whilst guests and visitors get to vote for their favourite overall image.
We will be open from about 7pm. Please note the judge will also be there picking her selection for the exhibition so I would ask that you do not disturb her until she has finished.
May we ask you to use the sharing buttons on this post to spread the word about the exhibition.
[content_left title=””]
Each year the Society hold an Annual Exhibition of prints and projected images which is open to the public and free to enter.
In 2013 the exhibition will run from Monday 28th October until Saturday 3rd November and will be held at;
The Welcome Centre
Church Lane
Walthamstow, E17 9RJ
Typically we exhibit approximately 300 prints and projected images. There is always a very diverse range of photography genres displayed so irrespective of your taste there will be something to appeal.